שיטות תגמול ותמרוץ עובדים

עובדים מתוגמלים ומאושרים

למדו איך ניתן להרחיב ולגוון את שיטת התגמול לעובדים שלכם

שוק התעסוקה עבר שינויים מרחיקי לכת בשנים האחרונות, העובד השכיר עשה צעדים משמעותיים לקדמת הבמה ונדמה שכל המעורבים בענף מבינים את המשמעויות של הנושא יותר ויותר – ארגונים גדולים כקטנים מרחיבים ומגוונים את שיטות התגמול ותמרוץ העובדים שלהם, כשגם העובד עצמו כבר דורש ומצפה למשהו מעבר למשכורת הבסיס הקבועה.

תגמול עובדים  – כלי מפתח בשיפור תפוקת העובד 

תפוקת העובדים בכל ארגון או חברה, הוא נתון שאפשר ורצוי לשאוף לשפר. ישנם מספר דרכים ושיטות לתגמול ושל תמרוץ עובדים, כל שיטה מתאימה לסיטואציה ולמטרות מסוימות אותן רוצה הדרג הניהולי להשיג. המשוואה הבסיסית ביותר היא בכך שעובד שיתוגמל או יתומרץ בצורה נכונה ועקבית, ייתן מעצמו יותר עבור מקום העבודה שלו, אם עובד מרגיש מוערך מבחינה מקצועית ואישית – הוא ירגיש מחויב יותר ותפוקתו או איכות עבודתו, תעלה בהתאם.

 

שיטות תמרוץ ותגמול עובדים

השיטות לתגמול ותמרוץ עובדים הן שונות ומגוונות וכל שיטה מתאימה לעובד או לחברה מסוימת, בעוד שבארגון אחר תידרש שיטת תגמול שונה.
לפניכם הדרכים והשיטות הנפוצות ביותר בהם ניתן להעניק לעובדים את התגמול:

תמריצים 

תכנית תמריצים בארגונים וחברות תתאפיין בדרך כלל ביעדים ברורים, ספציפיים וכאלה אשר ידועים מראש לכל הצדדים. תמרוץ עובדים בא לענות על הצורך להגביר את המוטיבציה של כל עובד ועובד בחברה על מנת לשפר ביצועים באופן אישי וצוותי, תכנית תמרוץ תקבע על פי פרמטרים משתנים ועל פי מטרות ויעדי החברה. כך למשל חברה המתעסקת בתחום המכירות שתרצה להגדיל ולהרחיב את היקף המכירות – תקבע לשם כך מנגנון תמרוץ עובדים יעיל וידוע אשר ידחוף את העובדים להגדיל את המכירות ואת ההכנסות לחברה, בכך לכל מכירה יהיה תגמול בהתאם.

 

בונוסים

תכנית לתגמול עובדים על ידי בונוסים תתאפיין בכך שלא תמיד יהיה הקשר ישיר בין גובה ועיתוי הבונוס, לבין התפקוד המקצועי או היקף המכירות של החברה. בכך, אין גם הקשר ישיר להעלאת המוטיבציה של העובד להתייעל – כך למשל בונוסים יכולים להינתן לעובדים גם מסיבות שאינן פנים ארגוניות, בונוסים יכולים גם להיות למשל החלטות שנתקבלו בהנהלות החברות מראש, או רווח של עובד מסוים בגלל הצלחה של כללית עובד אחר בחברה. 

 

חופש פעולה 

שיטה נוספת בה אפשר לתגמל ולתמרץ עובדים נקשרת אל חופש הפעולה אותו מעניקה חברה לעובדיה, החופש לעובד ינתן במסגרת המומחיות ורמת המקצועיות של העובד או כתוצאה מהבעת אמון בעובד. מסגרת נוספת שתוחמת את מתן סוג תגמול העובדים הזה הוא המטרה או היעד של העובד והחברה – כך למשל עובד מסוים אשר ינתן לו חופש הפעולה והאמון המתאים, יכול להפיק תועלת רבה יותר עבור מעסיקיו.

תגמול עובדים מאושרים

סוגי תגמול עובדים


תגמולים ותמריצים יכולים להיות אינדיבידואליים או קבוצתיים, חומריים או אינם חומריים כלל – הכל כמובן תלוי בדרך בה בחרו מנהלי החברה ללכת, ובמטרות אותן הם רוצים להשיג. להלן מספר סוגי תגמולי עובדים:

תגמול כספי

תגמול כספי הוא יכול לבוא לידי ביטוי במספר דרכים שהמשותף לכולם הוא כמובן – כסף. אין עובד שלא ישמח להיות מתוגמל בבונוס כספי או בהעלאה בשכר החודשי, ולכן תגמול כספי הינו אחד התמריצים המשמעותיים ביותר.

 

מתנות

מתנות ופרסים הן סוג נוסף של תגמול חומרי, אשר בעזרתן חברה יכולה לתגמל ולתמרץ את העובדים שלה. מתנות יכולות להיות אישיות כמו חופשה זוגית או שוברי מתנה, והן יכולות להיות גם בצורת פרסים קבוצתיים כגון ימי כיף או מסיבה מושקעת לכל עובדי החברה.

 

הטבות

תגמול דרך הטבות כולל את כל הדברים הקשורים לתנאים הסוציאליים שאינם כסף בצורה ישירה, הטבה כזו יכולה להיות למשל רכב חברה, קרן השתלמות, ביטוח בריאות ועוד, עובד אשר מקבל הטבות מהסוג הזה מרגיש שהחברה בה הוא עובד דואגת גם לצרכים היותר כלליים שלו ומעניקה לו את התמריץ לייעל את עבודתו.

 

משוב חיובי 

משוב חיובי הוא דרך נפלאה ויעילה להראות לעובד שעבודתו מוערכת וחשובה, תגמול שכזה יכול לבוא לידי ביטוי על ידי מילים טובות אשר נאמרות באופן אישי או מול כולם, במתן אות הצטיינות או הוקרה.
למרות שאין בתגמול זה מרכיב חומרי, הוא עדיין משמעותי וחשוב ביותר עבור העובדים. 

 

נהלו את תגמולי העובדים שלכם בצורה קלה ופשוטה

 

על כל מעסיק מוטלת האחריות למצוא את הדרך בה יוכל להוציא מעובדיו את המיטב ולשמור על רמת מוטיבציה גבוהה ושביעות רצון – כאן   Xtra לעסקים  נכנסת לתמונה. באמצעות מערכת חכמה לניהול תגמולי עובדים תוכלו לנהל את תקציבי המתנות עם ארנק דיגיטלי. תוכלו לבחור בין מגוון רחב של שוברי מתנה ופעילויות ייחודיות. מערכת ניהול התגמולים שלנו מאובטחת ועומדת בתקני PCI לעסקה בטוחה ומאפשרת מעקב, דיווח וניהול כל הפעולות שנעשו.
רוצים לשמוע עוד?
צרו קשר עוד היום ונשמח לעזור לכם. 

לקבלת הצעה במיוחד עבורכם, מלאו את הפרטים, אנחנו מבטיחים לחזור אליכם Xtra מהר